Jak dematerializacja akcji wpłynie na prawa akcjonariusza (1)
Wielkimi krokami zbliża się wejście w życie przepisów zmieniających Kodeks spółek handlowych w zakresie dokumentów akcji w spółkach akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych. Adam Usiądek
Z początkiem 2021 r. dokumenty akcji utracą swoją moc prawną oraz zostaną zastąpione przez wpisy w nowo utworzonym rejestrze akcjonariuszy. Nowe przepisy oprócz technicznego procesu dematerializacji wpływają również w istotny sposób na relacje pomiędzy spółką a jej akcjonariuszami.
Mimo że zaczną one w zasadniczej części obowiązywać dopiero od 2021 r., spółki, których dotyczą zmiany, już teraz powinny rozpocząć wdrażanie rozwiązań do nowych regulacji.
Skuteczne przeprowadzenie dematerializacji wymaga również aktywnej współpracy akcjonariuszy ze spółką. Komentowane zmiany mają dla akcjonariusza znaczenie o tyle istotne, że niedostosowanie się do nich może uniemożliwić mu wykonywanie praw wynikających z uczestnictwa w spółce.
Fizyczne zastąpienie
Zastąpienie fizycznie istniejącego dokumentu akcji, w którym inkorporowane są prawa akcjonariusza, wpisem do elektronicznego rejestru określane jest mianem dematerializacji akcji. Rozwiązanie to nie jest obce polskiemu systemowi prawnemu. Od lat funkcjonuje ono w przypadku publicznych spółek akcyjnych, w których prawa akcyjne zapisywane są na elektronicznych rachunkach papierów wartościowych.
W obecnie obowiązującym stanie prawnym dematerializacja akcji nie ma jednak charakteru obligatoryjnego – nawet dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta